• The Irishman

    ★★★★½

  • The Report

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Liyana

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Amy

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • The Tree of Life

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Caché

    ★★★★★

  • Tropical Malady

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Russian Ark

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Blissfully Yours

    ★★★★★

  • Tie Xi Qu: West of the Tracks

    ★★★★★

  • Talk to Her

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Platform

    ★★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★★

  • The Gleaners and I

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Wind Will Carry Us

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Rosetta

    ★★★★½

  • All About My Mother

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • Flowers of Shanghai

    ★★★★★

  • The Celebration

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Happy Together

    ★★★★½

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Funny Games

    ★★★★

  • Lost Highway

    ★★★½

  • A Moment of Innocence

    ★★★★★

  • Breaking the Waves

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★½

  • Toy Story

    ★★★★

  • Underground

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • Hoop Dreams

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Forrest Gump

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • Satantango

    ★★★★★

  • Through the Olive Trees

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Naked

    ★★★★★

  • The Puppetmaster

    ★★★★½

  • Short Cuts

    ★★★★½

  • Farewell My Concubine

    ★★★★★

  • The Piano

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • The Quince Tree Sun

    ★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★