• A Jetson Christmas Carol

    ★★★

  • The Goonies

    ★½

  • Cat's Eye

    ½

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Footloose

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • The Smurfs: Baby's First Christmas

    ★★

  • Mickey's Christmas Carol

    ★★★

  • Private School

  • The Outsiders

    ★★★★½

  • The Smurfs Christmas Special

    ★★

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★

  • Annie

    ★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★

  • Yogi Bear's All-Star Comedy Christmas Caper

    ★★

  • A Chipmunk Christmas

    ★★

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • Scooby Goes Hollywood

    ★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★½

  • Superman

    ½

  • Halloween

    ★★★★

  • Grease

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Santa Claus Is Comin' to Town

    ★★½

  • Frosty the Snowman

    ★★

  • The Jungle Book

    ★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★½

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • Cinderella

    ★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Pinocchio

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★