Harland has written 23 reviews for films rated ★★★ .

  • Spontaneous

    Spontaneous

    ★★★

    A film with an incredibly unique premise and some beautifully powerful moments, Spontaneous is without a doubt one of the most surprising watches of 2020 for me! The reason why I've rated this film a 3 is because despite the introduction of some greatly unique ideas the film still falls into the trap of using tired and generic subplots that are just simply not interesting and though I actually enjoy most of the characters a lot of dialogue and writing…

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    ★★★

    I don't know exactly what I was expecting going into this film but I definitely wasn't expecting to actually enjoy it yet here we are. This movie isn't anything relatively special but it brings back that magical feeling that those classic adam sandler films have that always brings me genuine joy and humor. This film was crazy incoherent, senseless and outright ridiculous but I found myself laughing throughout the entire film and losing myself in the movie because of how…

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music

    ★★★

    I liked it but I was really thrown off by the atmosphere and just the whole look of the film.

  • Frank

    Frank

    ★★★

    Frank is a truly unique film that can give you a thrill and an unsettling feeling all at the same time. Yet when it matters most Frank doesn't capitalize on its audience engagement and seems to effortlessly throw a bunch of senseless nothings at the wall hoping that people would love it. Sure, it worked for a lot of people but I've always been one of those people that doesn't get much out of senseless crazy nothingness and to me…

  • All Day and a Night

    All Day and a Night

    ★★★

    Plot- A young man embarks on a journey of self-discovery after landing in the same prison as his father.

    All Day And A Night is definitely an interesting take on how someone's environment can shape them into the person they eventually grow into. Yet the film doesn't do anything necessarily unique to make the film stand out or special.

    My biggest issue with the film was that it definitely threw in a lot of unnecessary and useless plots that end…

  • The Willoughbys

    The Willoughbys

    ★★★

    This film definitely had it's great moments and is stylistically incredible but I found the majority of the film to be unmemorable and poorly paced. I liked that this film was more down to earth and real, it teaches children valuable and realistic lessons on life and expectations but sometimes the tone of this film just doesn't work and they can't seem to balance everything happening.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★

    Sonic was shockingly fun with some solid performances and as expected corny comedy. This film isn't structured like a movie so it doesn't really feel like one but that can work for and against the film at times. It also feels like a giant mess but you can easily ignore it when laughing and having a good time. Sonic isn't a great movie but it wasn't that bad either! I also prefer this to detective Pikachu.

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★

    Plot- Ela the Snow Queen has an extraordinary gift -- the power to create ice and snow. But no matter how happy she is to be surrounded by the people of Arendelle, Elsa finds herself strangely unsettled. After hearing a mysterious voice call out to her, Elsa travels to the enchanted forests and dark seas beyond her kingdom -- an adventure that soon turns into a journey of self-discovery.


    I wasn't a huge fan of the first Frozen film so…

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★★

    Pet Sematary (2019) is one of those films you watch and just expect to hate but you leave the theatre surprised that you actually enjoyed it or at least that's how my experience. My girlfriend went to see this for me and she's a huge Stephen King fan even though she hates horror, she read the book loved it, watched the movie liked it but she didn't like that the remake was so different from the original source material. I'm…

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    I can see why people like Detective Pikachu but personally there was nothing I found very intriguing or memorable about the story. I loved the visuals and the character designs were incredible but the acting was below subpar for the most part and the story was just boring. I will say the film showed some heart at times and it does have it's entertaining moments. I will say the film delivers on some of its promises like the movie is…

  • Dora and the Lost City of Gold

    Dora and the Lost City of Gold

    ★★★

    I finally watched Dora And The Lost City Of Gold and it was surprisingly not horrible. Listen, obviously, this movie wasn't great but it surprisingly did have a lot going for it. It's a solid film for a family to just sit down and enjoy, it was actually a lot of fun and entertaining. The whole movie is over the top and is filled with cliches and lazy writing but the movie was made to be stupid fun for kids…

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★

    I don't know why I didn't love this film, I mean it's structured perfectly and is the type of film I'd normally love. Something personal, a little fun with great moments and pacing but for some reason, it just didn't resonate with me. I'm not going to make my in-depth review yet because I'm going to give it a second watch and see if I find a new perspective on it.