Harland has written 32 reviews for films rated ★★★★½ .

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★½

    Episode 1: I loved this episode a lot. It does an incredible job at setting the scene and tone of the series while be simplistically funny and charming! The sitcom style of the show is perfect! As you'd expect the cast is phenomenal especially Elizabeth Olsen who steals the screen along side the incredible Paul Bettany and Katheryn Hahn who makes for a fantastic side character. Wandavision shows nothing but brilliance in the first episode showcasing a glimpse into what is really starting to look like a fantastic yet complex story alongside some incredible fresh and unique writing!

  • WALL·E

    WALL·E

    ★★★★½

    2021 Blu-Ray Watch #1

    Wall .E is an astonishingly gorgeous film that manages to pull off something that at first glance seems nearly impossible.

    I truly loved this film and one thing I especially loved was how captivating everything in this film truly was. I was shocked at how connected I was to the characters and the development of Wall .E and EVE even with the lack of dialogue. This film did an incredible job at showcasing in depth and…

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★½

    Check out my quick YouTube review for Palm Springs and subscribe!


    youtu.be/vWbunL-Odos

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    This is the kinda film that completely mindfucks you but I loved everything about it and the more I think about it the more I love it.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★½

    Palm Springs is a movie that comes off as a silly film with a tired premise but in reality, Palm Springs is one of the most refreshing films I've seen all year.

    I won't lie, the first 5-10 minutes were really questionable for me because the film just felt too familiar to a lot of other comedies that seemed to have a similar story but once this film implements the aspect of this movie that makes it unique in comparison…

  • Yes Man

    Yes Man

    ★★★★½

    One of my favourite films since I was a kid

  • Bad Trip

    Bad Trip

    ★★★★½

    At first, Bad Trip may not seem like anything special but when your able to find a comedic based film that's able to match your sense of humour so well with a good story and a fantastic cast it's really hard not to fall in love with that film.

    Bad Trip feels like it was specifically made for me. That's how genuinely funny it was and how connected I was to the film and characters. From the minute the film…

  • Little Fires Everywhere

    Little Fires Everywhere

    ★★★★½

    I'm gonna go cry myself to sleep now. Also, every single scene with Kerry Washington and Reese Witherspoon were incredible.

  • Cloverfield

    Cloverfield

    ★★★★½

    Cloverfield takes the risk of using the found footage technique making realism a high priority on the list of importance. For some reason, it's really easy to stumble when using found footage because of the high expectations audiences have in realism going into the film as well as wanting to see the threatening creature or situation that makes the film what it is and a lot of time found footage films seems to never be able to balance those two…

  • The Last Dance

    The Last Dance

    ★★★★½

    One of the best docuseries out right now.

  • Just Mercy

    Just Mercy

    ★★★★½

    This film is emotional and real. It may be hard for people to watch or admit but I genuinely loved every minute of this film. The cast is absolutely amazing and the story is both inspirational, interesting and heartbreaking. Definitely a movie I'd recommend!

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

    I would really appreciate if you guys checked out my YouTube channel and birds of prey video review!

    youtu.be/14AcOe6ZOtw