• Trespassers

    Trespassers

    ★★

    I am disgusted, I am revolted, I dedicate my entire life to our lord and savior Fairuza Balk and this is the thanks I get???

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★★

    I hope that buff viking lady from the festival is having a good day

  • Host

    Host

    ★★★★

    listen I just finished this and I'm feeling a lot of things but 99% of it is pure fear because one of my cats brushed against my leg right as the spirit jumped at Teddy on the stairs and I genuinely still feel like I'm about to crawl out of my skin

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    kentucky fried foghorn leghorn is the name of my punk band

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    everything is fine she says sobbing into a bowl of cereal at 2:30 in the morning

  • Sleepaway Camp

    Sleepaway Camp

    ★★★★

    ALL TOGETHER NOW

    ♫TEENAGERS SCARE THE LIVING SHIT OUTTA ME♫

  • The Loved Ones

    The Loved Ones

    ★★★

    honestly I'm just impressed Lola was capable of walking barefoot on pavement in the Australian heat like that

  • Monty Python and the Holy Grail

    Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

    ARE YOU SUGGESTING THAT COCONUTS MIGRATE?

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★

    MacReady screaming “yeah fuck you too!” and yeeting a stick of dynamite is the whole mood for 2020.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

    I’M HARLEY FUCKING QUINN

  • The Iron Giant

    The Iron Giant

    ★★★★★

    "You stay. I go. No following."

    I'M NOT CRYING, IT'S JUST RAINING ON MY FACE.

  • Polyester

    Polyester

    ★★

    This was the longest hour and twenty minutes of my life