• crawling light a short film

    ★★★

  • The Northman

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • Death on the Nile

    ★★★

  • The House

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • Licorice Pizza

  • The Awakening of Lilith

  • A Nomad River

    ★★★

  • Squid Game

  • Dune

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Malignant

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Old

    ★★★½

  • Titane

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Luca

  • Bo Burnham: Inside

  • Buck Breaking

    ½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Chaos Walking

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Soul

  • Nomadland

  • I'm Thinking of Ending Things

  • The War with Grandpa

    ★★

  • Tenet

    ★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

  • Extraction

    ★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • The Call of the Wild

    ★★★

  • Fantasy Island

    ½

  • Minari

  • The Turning

    ★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • The Good Liar

  • Frozen II

    ★★½

  • Doctor Sleep

  • Countdown

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Jexi

    ★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • Gemini Man

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • How to Build a Girl

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Babyteeth

  • Joker

    ★★★½

  • Motherless Brooklyn

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★★

  • Judy

    ★★★