Kinotherapy has written 14 reviews for films during 2021.

  • Her

    Her

    ★★★★★

    Despite already loving Spike Jonze's "Her" and ranking it as one of my favorite movies of the 2010's, another viewing somehow made me love it even more. I recognized all the details, the camera, the dialogue, the shots, key minute moments that make up the whole of what "Her" is all about.

    Joaquin Phoenix plays Theodore, a sensitive, and smart man separated from his wife. In the midst of his loneliness he begins a romantic relationship with his new A.I.…

  • Interview with the Vampire

    Interview with the Vampire

    ★★★½

    A good film. Haven't read the book so I'm not entirely sure what was accurate or what was done better. I would have liked to see more, however; especially considering this film covers a good chunk of history. Maybe it was just me but It did feel like it breezes by too quickly. I would have like to explore the relationships a little more, or see how the vampires react to the events of the world, but what I did…

  • The Oyster Princess

    The Oyster Princess

    ★★★★½

    I haven't laughed this hard at a film in so long! I've been going through Ernst Lubitsch's filmography and I'm more than eager to check out his stuff, especially his early stuff if it's like this!

    "The Oyster Princess" a rip-roaring sophisticated comedy with clever sight gags and outrageous scenarios coming at a laugh a minute. Visual comedy is practically a dead artform now, and seeing films like this make me miss it. I love some of the gags for…

  • Mirror

    Mirror

    ★★★★★

    How do you write about a film in which words seem obsolete to the picture? The very task sounds not only impossible but detrimental to the experience. It's like Taoism, in that to make sense of "Mirror" or to describe it with words will paradoxically give you a more narrow view on the subject. Rather you must, again like Taoism, unlearn all you know about cinema. Rather than question, you must accept and let the nature of your senses absorb…

  • Frida

    Frida

    ★★★

    While it's not bad, I can't help but feel this movie could have captured Frida Kahlo in a much better light. One of the most misleading aspects viewers initially noticed about the film was that "Frida" isn't so much about Frida Kahlo, but about the relationship of her and Diego Riviera. Now if the film was called "Frida and Diego" would it have been more well recieved? Let's take a look.

    I wanted to see this film and give it's…

  • Belladonna of Sadness

    Belladonna of Sadness

    ★★½

    The first part of this movie is misery porn. The rest is just porn.

    I was really hoping to like this one more. I was looking forward to the animation (if you can call it that) which was good but not great. There are some nice psychedelic moments, but half the time we're looking at still images rather than movements. And when there are movements, the characters designs are kind of clunky and disproportionate.

    But this is honestly the least…

  • The Cremator

    The Cremator

    ★★★★½

    One of the few films to generate such polar opposite emotions out of me. Perhaps the only film that gives me chills and makes me laugh. "The Cremator" came out at the height of Czech New Waves success and features everything the country is known for, including eye-popping visuals, surreal sequences, a sense of humor and political subtext. "The Cremator" is like an older Yorgos Lanthimos film hitting many of the same marks such as dark comedy, a disturbing tone…

  • Funeral Parade of Roses

    Funeral Parade of Roses

    ★★★★½

    3,000th film! Congratulate me accordingly with cartoon speech bubbles!

  • Life of Brian

    Life of Brian

    ★★★★★

    I don't know if this happens to anyone else but sometimes I get depressed over weird things. Specifically regarding this review, I'll think about history or I'll read about cultures of the past and the fact of just how cruel, life and humanity can be sinks into me. You can look at modern cultures and see how women are treated, or how people of another faith are discriminated, but of course worse things can happen and have happened. Mass genocides…

  • Two-Lane Blacktop

    Two-Lane Blacktop

    ★★★½

    I don't entirely understand it, not even sure I entirely enjoyed it, however, I am still perplexed by what I saw.

    There are many films I've watched in the past that on a first veiwing didn't pull me in, (the films of Kubrick, Bergman, or Antonioni) but with time, patience and understanding, they soon became some of my favorites of all time and acknowledged by yours truly as some of the most complex pieces of work in film history.

    Anyway,…

  • All the President's Men

    All the President's Men

    ★★★★

    The biggest political scandal of the 20th century is documented in how it was brought to light, by the two daring, risk-taking, investigative journalists, who took on the higher powers.

    "All the President's Men" details the true story of how two journalists uncovered Nixon's famous Watergate scandal and brought it to the publics attention. Robert Redford and Dustin Hoffman play Bob Woodward and Carl Bernstein respectively, as they challenge their bosses, their leaders and the public in risking their careers…

  • Harakiri

    Harakiri

    ★★★★★

    Calling a film great is one thing, attributing it to the many different reasons such a film would be critically acclaimed such as cultural, thematic, artistic, technical impact, is another. A great film should have at least one of these traits; however, how rare it is that a film comes a long and astounds audiences in all of these key aspects that make a film not only great, but permanently cement it as a classic throughout time. An important cry…