Kinotherapy has written 32 reviews for films rated ★★★ .

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★★

    I liked "Blonde" and I liked this. I don't know maybe I'm sick or stressed or something. It's not amazing but I did enjoy it. The twist isn't the most clever, and Harry Styles gives a poor performance; on the other hand, it kept me guessing throughout and I was engaged enough to want to see where it was going. Some good cinematography and the editing stood out to me as well as the performances from Florence Pugh, Olivia Wilde,…

  • Joker

    Joker

    ★★★

    Stock Review: I've been busy lately, so here's something I wrote for my film class. Our prompt was "How is Joker not a comic book movie and instead a strong social critique on society?" My essay essentially refutes both those statements.

    Todd Philips brought to us a different kind of comic book movie in 2019. One that was a psychological descent into madness rather than a special effects heavy, action blockbuster. The R rating signified that the movie would not…

  • Escape from Tomorrow

    Escape from Tomorrow

    ★★★

    I remember when this film was released about nine years ago it was fairly polarizing. Some loved the eerie, transformation of "The Happiest Place on Earth" into an inescapable nightmare world, while others found it to be a tireless effort of a sickening ostentatious factor. As for me after all this time, I'm somewhere in the middle, but lean more towards appreciation of "Escape from Tomorrow"

    The most sensationalized aspect of the film was it's maverick fillmaking employment of shooting…

  • The Usual Suspects

    The Usual Suspects

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    An example of an ending that saves the movie... although not completely.

    Believe it or not this is actually the first time I watched this film and was lucky enough not to have the ending spoiled for me. The twist not only managed to impress me, but opened up whole other doorways into philosophical territories that "The Usual Suspects" had not even attempted to reach throughout this Dad-core crime flick.

    Despite how well the ending is pulled off I simply…

  • A Nomad River

    A Nomad River

    ★★★

    The film opens with intrigue. There’s some undeniably breathtaking shots, such as a remarkably beautiful scene capturing the sun rise of the morning. The subject matter of Indian droughts and water shortages caught my interest as well, as it’s a topic I believe is important, and was looking forward to seeing how the film would explore this.

    By the end of the film, while I didn’t hate it, I was left a little confused, and I think that’s because “A…

  • Titane

    Titane

    ★★★

    Titane follows a sociopathic murderous stripper with a metal plate in her head, who gets impregnated by a car. She's pursued by the police so she disguises herself as Pete Davidson to hide from them, posing as a Firefighter's long lost son.

    Well... It's potently original I have to say. I respect this film for it's creativity and even it's themes. "Titane" explores, love, identity and gender standards in a relentlessly unique way. This film is visually creative with some…

  • Frida

    Frida

    ★★★

    While it's not bad, I can't help but feel this movie could have captured Frida Kahlo in a much better light. One of the most misleading aspects viewers initially noticed about the film was that "Frida" isn't so much about Frida Kahlo, but about the relationship of her and Diego Riviera. Now if the film was called "Frida and Diego" would it have been more well recieved? Let's take a look.

    I wanted to see this film and give it's…

  • Abraham's Valley

    Abraham's Valley

    ★★★

    It was decent. The cinematography is often gorgeous and unmatched. The acting was pretty good too, I would praise the performances from every actor here.

    For me however, this is just a concept I'm bored by, for I've seen it numerous times covered in French New Wave and Luis Bunuel films. A very beautiful woman with a weird neck gets married and explores her sexuality, love and morality. Now I'm not the kind of person to get bored by an…

  • School Daze

    School Daze

    ★★★

    For a group dedicated to straight men, frat boys be doing some gay shit.

    I'll make this quick. School Daze is an early Spike Lee film I always meant to see but skipped for some reason. I'm not a fan of college films at all, and this was sadly no exception. The only difference here is that it's an all black cast in the same setting and shenanigans with some racial commentary which I respect. It had a little more…

  • How to Talk to Girls at Parties

    How to Talk to Girls at Parties

    ★★★

    Did anyone else mistake the opening of this film for another production company logo?

  • Judy

    Judy

    ★★★

    Judy was decent. It hits a lot of the old familiar beats we're used to with these biopics, and although it didn't completely shy away from Garland's mistreatment from MGM, I wish it would have went all the way through.

    Renee' ZellWegger's performance is great, although she doesn't look that much like Judy Garland, she really embodied her mannerisms and dialect pretty well. There is some great moments of cinematography too, particularly the opening scene and the music segments are…

  • Post Tenebras Lux

    Post Tenebras Lux

    ★★★

    When doing some research I found that "Post Tenebras Lux" or Light after Darkness, was quite a polarizing film, which doesn't surprise me. Some called it beautiful, while others thought it was confusing. And I can see that... both I mean. Yeah, I'm kind of on the middle in this one, a rare stance, for the feature, but while I found plenty to admire I also felt lost and sometimes bored during this film.

    Let me first say, that I…