Kinotherapy has written 38 reviews for films rated ★★★★½ .

  • The Cremator

    The Cremator

    ★★★★½

    One of the few films to generate such polar opposite emotions out of me. Perhaps the only film that gives me chills and makes me laugh. "The Cremator" came out at the height of Czech New Waves success and features everything the country is known for, including eye-popping visuals, surreal sequences, a sense of humor and political subtext. "The Cremator" is like an older Yorgos Lanthimos film hitting many of the same marks such as dark comedy, a disturbing tone…

  • Funeral Parade of Roses

    Funeral Parade of Roses

    ★★★★½

    3,000th film! Congratulate me accordingly with cartoon speech bubbles!

  • 24 Frames

    24 Frames

    ★★★★½

    Love Never Dies

    And so the love that Abbas Kiarostami gave us in his films will live on for generations, and Kiarostami himself will never truly die. I absolutely loved the last frame as it felt like a fitting send off to the great artist. Subtle and quiet, but with enough observation, the scene radiates with sincere farewells and tributes to the content and humble filmmaker. I don't know if that's what Kiarostami intended but that's my interpretation. It's not…

  • Dead Man's Letters

    Dead Man's Letters

    ★★★★½

    I loved this movie, and was impressed with it's achievements in bringing this Hellish world to real life and be witnessed in all it's horrors by our eyes.

    The concept is hardly anything new to Science Fiction, revolving around a post-apocalyptic wasteland after a nuclear war, but what makes "Dead Man's Letters" stand out is it's presentation. Every scene is shot in a monochromatic color scheme, usually with a murky, brownish-yellow filter. It shows just how badly the nuclear radiation…

  • Andrei Rublev

    Andrei Rublev

    ★★★★½

    If Ivan’s Childhood didn’t blow you away, “Andrei Rublev” definitely will! An epic of vast scope depicting the time period, the world, and the journey of the human soul. If “Andrei Rublev doesn’t feel as epic as something like “Lawrence of Arabia” it covers those grounds in the depths of the human condition and spirit of the artist.

    Often hailed as one of the greatest films ever made, everything done in “Andrei Rublev” is flawless, and viscerally powerful! Tarkovsky wanted…

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

    When people ask me why I never want to get married and why I hate parties, I just show them this film.

  • Hour of the Wolf

    Hour of the Wolf

    ★★★★½

    For any fans of the recent A24 hit "The Lighthouse" I think you'll enjoy "Hour of the Wolf" which echoes some of the same themes and elements. It's an ambiguous, surreal and unsettling drama taking place all on an island. If you were to call any of Ingmar Bergman's films 'horror' this would be it.

    "Hour of the Wolf" returns us to the island of Faro, a place in which Bergman called home. It's a great location as it can…

  • Ivan's Childhood

    Ivan's Childhood

    ★★★★½

    When Tarkovsky admireres look back on his filmography, a majority of them might say that "Ivan's Childhood" is his weakest film. While that may be true to some extent, however, I want to disclaim this notion before it has a negative influence on any first time watchers because the worst of Tarkovsky is like the worst gem in a treasure chest. It's still extremely valuable. Besides it was Tarkovsky's first film and the fact that he just kept growing is…

  • Miracle in Milan

    Miracle in Milan

    ★★★★½

    I come to you as a huge fan Vittorio De Sica's films! And what I find interesting about "Miracle in Milan" is it was De Sica's follow up to "Bicycle Thieves"! Interesting because "Miracle in Milan" both parallels and contradicts "Bicycle Thieves" style. De Sica continued on a neo-realist path with casting non-professional actors and covering struggles of the poor. However, this time De Sica made an uplifting fantasy film, that could give the public hope and joy for a…

  • Network

    Network

    ★★★★½

    Me and my friends were discussing angry characters, or angry movies. Some of them we named were Tommy DeVito from "Goodfellas" and Frank Begbie from "Trainspotting". Although we struggled to think of a movie that singularly embodied the entity of anger, I later thought of a film, that may not personify the emotion, however anger is probably the most frequent emotion portrayed in this film! "Network" has to be one of the angriest movies ever made! Every character in this…

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★½

    It's often said about War films, that it's difficult to purposefully deliver an anti-war message, when the audience is wrapped up in all the excitement of the battles and action. Denis Villeneuve however I think has successfully broken that myth and showed us the true horrors of war with an effective drama.

    Some may not consider this to be a war film, considering that it doesn't center around soldiers, but there have been previous releases such as "Come and See"…

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

    The Bitter Tears of Petra von Kant

    ★★★★½

    My first Fassbinder film has completely left me stunned! I loved everything about this movie! It's theatrical narrative structure, the red hot acting, the precise camera movements and beautiful shots.

    The film basically runs like a play, taking place in one location, with roughly four or five acts encompassing long scenes and flawless takes of frivolous acting captured within. However, in my humble opinion, it expands on the theatre experience by having a camera play a role in the presentation.…