Kinotherapy has written 71 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Juliet of the Spirits

    Juliet of the Spirits

    ★★★★★

    Federico Fellini’s “Persona”

    “Juliet of the Spirits” rests comfortably as my third favorite Fellini film. I believe it’s almost as good as “8 ½", taking a feminine perspective on a Jungian, festive journey through the mind. Initially, I couldn’t understand why it wasn’t seen as one of the Maestro’s seminal masterpieces! After a bit of research, I soon learned of the gripe viewers had with it and can understand anyone's discomfort. It’s one thing to watch a film by a…

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    “The Lighthouse” feels so much like a modern-day classic already. Seamlessly blending traditional and contemporary visions into a flagship of A24 arthouse horror. The symbolism, the cinematography, the ambiguity create a vacuum of it’s own world which the film exists in, much like the purgatorial setting. Yet, the acting, humor, mysteries, and surface premise of two men going insane in a phallic building is engaging enough to keep audiences of every feather invested. Even if you wanted to see “The…

  • Easy Street

    Easy Street

    ★★★★★

    ACAB Charlie Chaplin

    Upon rewatching all of Chaplin's short films, I've decided that "Easy Street" is my personal favorite. I already ranked it fairly high in his filmography, but now I am confident in saying that it is the best. Despite the comedy of "A Dog's Life" the imagination of "Sunnyside" the thrills of "Shoulder Arms" the starkness of "The Immigrant" the brilliance of "One A.M." and the development of "The Tramp" "Easy Street finds a snug place at number…

  • Harold and Maude

    Harold and Maude

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I love Comedy-Dramas. They’re one of my favorite genres of film. So many classics such as “Modern Times” “8 ½” “Nights of Cabiria” “The Graduate” or “Little Miss Sunshine” have embedded themselves in my heart and I can’t forget these experiences even if I tried. While many attempts have been made over the years, few films are able to master this balance of tones and emotions, as well as Hal Ashby’s “Harold and Maude”. The pioneer of the deadpan comedy,…

  • The Great Dictator

    The Great Dictator

    ★★★★★

    The riskiest comedy ever made.

    Charlie Chaplin was influenced by " The Triumph of the Will" but obviously not for the reasons the film had intended. Chaplin first viewed the film at The Museum of Modern Art with his friend Rene Clair. Clair was appalled believing that if it was shown anywhere else, the west would be lost. Chaplin however burst into uproarious laughter and found the whole piece ridiculously hilarious. I love this man. Where there was atrocity, Chaplin…

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★★★

    In it’s early conception, Ingmar Bergman first conceived a story about traveling minstrels, celebrating art and life, despite living amongst a disease-ridden world on the brink of extinction. Keep this in mind, as the result of “The Seventh Seal” became more and more realized, it never strayed from this seed of staying hopeful and joyful, despite standing face to face with our mortality.

    Ingmar Bergman was sick in the hospital and wrote two scripts in their infancies, one of course…

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★★

    “The Graduate” is a film that I believe everyone should see. If you were in school, or have graduated, I don’t see how you can’t relate to Benjamin Braddock’s dilemma. “The Graduate” is a laugh-out-loud, comedy, yet presents it’s timeless conflict of unpreparedness with care, expertise and sophistication. With Mike Nicols sophomore effort, it was clear that he wanted to expand his art past simply making comedy films, already evident with his more cynical than humorous debut, “Who’s Afraid of…

  • Persona

    Persona

    ★★★★★

    My new Ingmar Bergman video is up now!
    www.youtube.com/watch?v=vurKg03DOLQ

    Persona is a dream. It takes place entirely inside a collective stream of consciousness. The film has left many doors open for discussions and endless interpretations that we are still trying to decipher today. You could write an entire book on this film alone and still leave out many individuals’ analysis. In this review I wish to express what I have gained from “Persona” in a couple interpretations of mine. This…

  • The Silence

    The Silence

    ★★★★★

    Cold. Empty. Isolating. “The Silence” ventures deep into the heart of these abstractions and rings out a hollow echo from within. “The Silence” is the final film in Bergman’s faith trilogy or ‘God is silent’ trilogy, which chronicles a symbolic procedure. “Through a Glass Darkly” is the acceptance of the love of God, “Winter Light” is losing the faith and love, while “The Silence” takes place post-faith. We are living in an existence which has already denied the presence of…

  • Wild Strawberries

    Wild Strawberries

    ★★★★★

    Bergman has staged plays, directed films, and here he has painted a portrait

    “Wild Strawberries” is one of the most intricate and delightful character studies ever constructed on film. Dr. Isak Borg reflects regretfully on his life. He’s gained a reputation for being grouchy, bitter, selfish, and prudish. Yet during the runtime, we never actually see Dr. Borg do anything wrong. He’s shown to be affable, caring, and even gentle around the right people. At first, I thought this may…

  • Through a Glass Darkly

    Through a Glass Darkly

    ★★★★★

    My next video on Ingmar Bergman is coming soon

    Ingmar Bergman has worked extensively in the theater, perhaps slightly more than he has in cinema, so it's no surprise that his films have a strong theatrical sense. One can say that Bergman is simply 'filming his plays' but that greatly undermines his filmography. Yes Bergman used facets of the theater in his films to great advantage, and this is what made him so good at developing scenes, characters, and dialogue.…

  • Her

    Her

    ★★★★★

    Despite already loving Spike Jonze's "Her" and ranking it as one of my favorite movies of the 2010's, another viewing somehow made me love it even more. I recognized all the details, the camera, the dialogue, the shots, key minute moments that make up the whole of what "Her" is all about.

    Joaquin Phoenix plays Theodore, a sensitive, and smart man separated from his wife. In the midst of his loneliness he begins a romantic relationship with his new A.I.…