Sort by

jess has logged 152 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wild and Wonderful Whites of West Virginia

The Wild and Wonderful Whites of West Virginia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Revelation of the Pyramids

The Revelation of the Pyramids

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
Read the review Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mermaids

Mermaids

1990
×
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
Read prior review Edit this entry  
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
25
Strange Behavior

Strange Behavior

1981
×
Edit this entry