• Scream

    ★★★½

  • The Amazing Mr. Blunden

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★

  • Eternals

  • Maid

  • Squid Game

  • The Guilty

    ★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★½

  • Don't Breathe 2

    ★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • Nitram

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Fatherhood

    ★★★

  • Luca

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Pursuit of Love

    ★★★½

  • Romeo & Juliet

    ★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • Fear of Rain

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • It's a Sin

    ★★★★½

  • Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • A Teacher

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Love and Monsters

    ★★

  • Soul

    ★★★★

  • Run

  • Hubie Halloween

    ★★

  • Wings

    ★★★

  • Spontaneous

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Monday

    ★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • The Babysitter: Killer Queen

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The War with Grandpa

  • Tenet

    ★★★

  • Words on Bathroom Walls

    ★★★★½

  • After We Collided

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

  • Capone

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

  • Normal People

    ★★★★½

  • Honeydew

    ★★★

  • The Incredible Theft of Celine's Beloved

    ★★★★

  • Shiva Baby

  • Trolls World Tour

    ★★½

  • A Quiet Place Part II

  • Onward

  • Brahms: The Boy II

    ★½

  • Emma.

    ★★★½

  • The Pharmacist

  • The Rhythm Section

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • His House

    ★★★★

  • The Turning

    ½

  • Spree

    ★★★½

  • Louis Theroux: Selling Sex

    ★★★★½

  • Sex, Explained

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Cats