Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Beginners

Beginners

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sin City

Sin City

2005
×
Read the review Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
05
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
Edit this entry  
26
The Omen

The Omen

1976
×
Read the review Edit this entry  
24
The Departed

The Departed

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
18
Super 8

Super 8

2011
×
Edit this entry  
15
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Downfall

Downfall

2004
×
Edit this entry  
09
Sunshine

Sunshine

2007
×
Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Edit this entry  
05
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Spy

Spy

2015
×
Edit this entry  
04
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
Edit this entry