• Source Code

    ★★★½

  • The Mechanic

    ★★½

  • 127 Hours

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★½

  • Inception

    ★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★½

  • The Road

    ★★★★½

  • Triangle

  • Zombieland

    ★★★★

  • Orphan

    ★★★½

  • The Taking of Pelham 1 2 3

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The House of the Devil

    ★★★½

  • Trick 'r Treat

  • I Am Legend

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★

  • Live Free or Die Hard

    ★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★

  • Blood Diamond

    ★★★½

  • Paprika

  • Children of Men

    ★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★½

  • Monster House

    ★★★½

  • The Host

    ★★

  • V for Vendetta

    ★★★★

  • Red Eye

    ★★★½

  • The Day After Tomorrow

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Dawn of the Dead

  • The Last Samurai

    ★★★★★

  • Bad Santa

    ★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★½

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★

  • Fight Club

    ★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Space Jam

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★½

  • Trainspotting

    ★★★½

  • Ghost in the Shell

    ★★½

  • Desperado

    ★★

  • Bad Boys

    ★★

  • Rumble in the Bronx

    ★★½

  • Pulp Fiction

    ★★

  • Cliffhanger

    ★★★

  • Braindead

    ★★★

  • Universal Soldier

    ★★★

  • Porco Rosso

    ★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Misery

    ★★★★

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • The Running Man

    ★★★½

  • Hellraiser

    ★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★½

  • Platoon

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★