• First Blood

    ★★★★½

  • Poltergeist

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★

  • The Fog

    ★★★

  • The Warriors

  • Halloween

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★½

  • Rocky

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • Black Christmas

    ★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★½

  • The Wicker Man

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • Citizen Kane

  • City Lights

    ★★★★