• Mank

  • The Queen's Gambit

  • Vampires vs. the Bronx

  • Pieces of a Woman

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

  • The Nest

    ★★★★

  • Promising Young Woman

  • Possessor

  • His House

  • Dick Johnson Is Dead

  • Mike Birbiglia: The New One

  • The Irishman

  • Sound of Metal

  • The Platform

  • First Cow

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Tommaso

  • Bacurau

    ★★★½

  • Pet Sematary

  • Us

  • Light from Light

  • Her Smell

  • Halloween

  • The Favourite

  • Hotel by the River

  • Cold War

  • Prospect

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★

  • Transit

  • Red Sparrow

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Gerald's Game

  • mother!

    ★★★½

  • It

    ★★★

  • Ex Libris: The New York Public Library

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • First Reformed

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Detroit

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Florida Project

  • Western

    ★★★★

  • Faces Places

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★

  • Alien: Covenant

    ★★★½

  • Snatched

    ★★

  • It Comes at Night

    ★★½

  • The Lovers

    ★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★½

  • Spettacolo

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Win It All

    ★★★★

  • Song to Song

    ★★★½

  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

  • Kong: Skull Island

  • Logan

    ★★★

  • Rings

    ★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • Columbus

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • A Ghost Story

  • Casting JonBenet

    ★★★½

  • The Hero

    ★★★