• American Fiction

    American Fiction

    ★★★★

    “Get the fuck out of here. I will eat your sweater vest for dinner.”

    Absolute banger of a script here with so much to say, and boasting incredible performances from Jeffrey Wright and Sterling K. Brown. Just thoroughly entertaining stuff.

  • Batman: The Doom That Came to Gotham

    Batman: The Doom That Came to Gotham

    ★★½

    It is an interesting vibe to see a Lovecraftian take on the Batman mythos, but not enough to keep me engaged with the material on display.

  • Totally Killer

    Totally Killer

    ★★½

    "Men showing emotion. Fascinating."

    Was kinda fun at times. Get me a Kiernan Shipka romcom ASAP please and thank you!

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★

    “You also don’t care about feminism, your favorite show is Entourage.”

  • Madame Web

    Madame Web

    All-timer villain dialogue in this one.

  • Creed III

    Creed III

    ★★★

    I love the bit in the final fight where Creed says "I just need to lock in"

  • Argylle

    Argylle

    ★★½

    Sam Rockwell has a beautiful smile. I too would risk it all for Bryce Dallas Howard.

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★½

    "We’re here today to restore justice and order to the wrestling federation that our father built with his own two hands. The hands that were passed down to us. The hands that will deliver the Iron Claw to you."

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★½

    I have no words. This absolutely floored me.

  • The People Under the Stairs

    The People Under the Stairs

    ★★★½

    Ah man, I miss Wes Craven. No one did bitey, fun horror quite like he did. Had a lot of fun with this one!

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★

    Dominic Sessa and Joan Cusack as son and mother when?

  • Sexy Beast

    Sexy Beast

    ★★★★

    electric innit