Sort by

Harry has logged 32 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godard 1980

Godard 1980

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Deathstalker II

Deathstalker II

1987
×
Read the review Edit this entry  
25
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
Read prior review Edit this entry  
22
Dream Stalker

Dream Stalker

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Automatic

Automatic

2019
×
Edit this entry  
20
Discovering Buñuel

Discovering Buñuel

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
From Dreyer to von Trier

From Dreyer to von Trier

2005
×
Edit this entry  
16
Carl Th. Dreyer

Carl Th. Dreyer

1966
×
Edit this entry  
15
They Caught the Ferry

They Caught the Ferry

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Factory

Factory

1971
×
Edit this entry  
14
Pedestrian Subway

Pedestrian Subway

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
1966-1988: Kieslowski, Polish Filmmaker

1966-1988: Kieslowski, Polish Filmmaker

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Owl's Legacy

The Owl's Legacy

1989
×
Edit this entry  
11
A Rose with Thorns

A Rose with Thorns

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Edit this entry  
08
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
You Speak of Paris: Maspero. Words Have Meaning

You Speak of Paris: Maspero. Words Have Meaning

1971
×
Read the review Edit this entry  
08
Leila Attacks

Leila Attacks

2007
×
★★
Edit this entry  
08
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
Edit this entry  
07
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Edit this entry  
06
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Wagner & Me

Wagner & Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Milky Way

The Milky Way

1969
×
Read the review Edit this entry  
01
Death in the Garden

Death in the Garden

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry