RSS feed for Harry

Harry has written 106 reviews for films during 2016.

  • Ghost Story

    Ghost Story

    ★★★½

    Yes, it is deeply flawed; it promises something with the effect of an authentic well-told ghost story, and it does not quite deliver. But the performance of Alice Krige completely delivers. Here she shows her full potential as a great screen beauty as well as an exceptionally talented actress. Her embodiment of the haunting seduces even as it chills. It's perhaps my favorite performance ever. The cinematography by the great Jack Cardiff is tops as well. The cold, dark landscapes…

  • The Pink Panther

    The Pink Panther

    ★★★½

    I don't think this is a travesty. Of course Steve Martin will never be Peter Sellers. We all know that. That's why this isn't a remake and is only superficially connected to the original. Take this on its own terms and you have a silly, good-natured, cheerful, fun little diversion.

  • Entr'acte

    Entr'acte

    ★★★★½

    One of the most joyous, vibrant expressions in the history of cinema. It's a masterpiece, an explosion of giddy surrealism. Clair and Picabia astoundingly pack a vast array of imagination and motion into just 22 minutes. There's so much on display here. All film lovers should experience this.

  • Romance & Cigarettes

    Romance & Cigarettes

    ★★★½

    This is a wildly funny and entertaining extravaganza that loses its way somewhat over an hour in, where it seems that the movie gets confused, and so it takes an ending that practically belongs to a completely different film. That's jarring and sort of kills it, but aside from that this movie is really something else. The gleefully audacious musical numbers could be worthy of The Blues Brothers, yet are more down-to-earth. The cast is great: Gandolfini is solid, Sarandon…

  • Ali G Indahouse

    Ali G Indahouse

    ★★★

    The genius of Ali G's humor lies almost entirely in the fact that he's acting like this toward real people and getting genuine reactions. This movie is scripted, so it loses most of that. A lot of this movie is really dumb, but it has some genuinely funny moments along the way (Ali in Parliament, Michael Gambon high, Charles Dance saying he's a bellend...). Sacha Baron Cohen gives a spirited performance — he's still completely absorbed in the character — and I love Martin Freeman as Ali's best mate Ricky C. A very endearing film, in spite of everything.

  • This Sporting Life

    This Sporting Life

    ★★★★

    Fascinating and often brutal portrait of a man gradually destroying himself by failing to get a grip on his own emotions. What a face Richard Harris has! You can spend the whole movie exploring its contours. If you've only seen him in the Harry Potter movies, you must watch him in his prime. He was a beast. Here he oozes primal brute force, perhaps comparable to Brando in A Streetcar Named Desire, except more desperate, more needy. His outbursts are…

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★

    No, it's not actually that good, but it's really entertaining. The action scenes are thrillingly kinetic. But when Peter turns 'dark' it feels like a whole different movie, as if the fillmmakers just shrugged, 'The hell with it, let's get silly, do a little dance.' I mean, it's ridiculously bad, but in a really fun way.

    The dialogue is absolutely awful. Rosemary Harris is the only one who gets away with saying it and not sounding like a complete idiot.…

  • Monsieur Hulot's Holiday

    Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★½

    Tati sets up this whole film as a canvas for his unique style of physical comedy. He's completely free of the constraints of traditional plot structure, which might annoy some viewers. It's a string of vignettes with lovely sight gags superbly staged and executed with wonderful subtlety. He meanders fluidly from setup to setup, and the result is calm and pleasant and hilarious and beautiful.

  • Petulia

    Petulia

    ★★★★½

    Richard Lester at the helm, kooky Christie and tightly-wound Scott, swinging London style (but set in San Francisco) — it has all the ingredients for a perfect swinging sixties screwball comedy. Instead, it's a great swinging sixties screwball tragedy. It's bleak, and so sad, and it's all shown with a glossy, stylish surface, which makes the underlying sadness all the more potent. Nicolas Roeg's cinematography magnifies the gloss to the point where the quick flashback/flash-forward editing, by Antony Gibbs, scrutinizingly…

  • Tom Jones

    Tom Jones

    ★★★★

    A spirited and delightful comedy of manners, this film caused a sensation in its day but, from the looks of some other contemporary comments, is looked down upon and seen as dated by a lot of viewers these days. That's quite a shame, since its energy and humor are a joy to experience. The movie is viscerally entertaining and kinetic in a way I've rarely seen in any earlier film; the fox hunt sequence is particularly astounding. Visually and story-wise,…

  • Song of the South

    Song of the South

    ★★★½

    For me, the big question was, controversy aside, does this movie have cinematic merit? Overall it's pretty average: fairly standard story, mostly unremarkable characters. However, this film is special in one regard: its fusion of live-action and animation. There are only a few scenes in which the live-action world and the animated world combine, but those scenes are truly magical and worthy of our attention. Of course, though, we must look at the film through another lens — the charge…

  • Enchanted

    Enchanted

    ★★½

    Disney tries to have its cake and eat it too. Its attempt at hipness by making fun of itself lacks bite. From the setup of an exaggerated animated fairy-tale world, it unfolds in...a rather wimpy New York that looks nice and all but isn't 'real' enough to balance out the 'fairy-tale' part in the way it should. Mentioning the term 'irony' while being self-referential doesn't mean you've mastered irony. Timothy Spall is good, especially in one scene where he does what is best described as an Italian Borat impression.