ؘaki has logged 460 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Marighella

Marighella

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Doidas e Santas

Doidas e Santas

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Cold Tropics

Cold Tropics

2009
×
Edit this entry  
29
The Little Cotton Girl

The Little Cotton Girl

2002
×
Edit this entry  
29
Green Vinyl

Green Vinyl

2004
×
Edit this entry  
29
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Edit this entry  
28
Red Carpet

Red Carpet

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nise: The Heart of Madness

Nise: The Heart of Madness

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Umbrella

Umbrella

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Napo

Napo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
O Vendedor de Passados

O Vendedor de Passados

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Harmonica's Howl

Harmonica's Howl

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Together

Together

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Comédia Divina

A Comédia Divina

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Gosto se Discute

Gosto se Discute

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Peçanha Contra o Animal

Peçanha Contra o Animal

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Garota da Moto

Garota da Moto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gracinha

Gracinha

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Gracinha

Gracinha

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come Swim

Come Swim

2017
×
Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
Edit this entry  
25
Kill Bill: The Origin of O-Ren

Kill Bill: The Origin of O-Ren

2003
×
Edit this entry  
25
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Arthur and the Invisibles

Arthur and the Invisibles

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
23
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Nines

The Nines

2007
×
★★
Edit this entry  
22
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Edge of Theocracy

The Edge of Theocracy

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Vai Que Dá Certo

Vai Que Dá Certo

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Happily Married

Happily Married

2015
×
★★
Edit this entry  
21
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Edit this entry