ؘaki has logged 93 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Longest Ride

The Longest Ride

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pixie

Pixie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Firebird

Firebird

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman

Batman

1966
×
★★
Edit this entry  
21
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Não Vamos Pagar Nada

Não Vamos Pagar Nada

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Eragon

Eragon

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Looks That Kill

Looks That Kill

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry