Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
18
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Creed III

Creed III

2023
×
★★★
Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★
Edit this entry  
25
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry