• Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★★★

    I love you. You give me fish

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    (Sixteen reasons) Why I Love You

    A dream world, until it’s a nightmare about the saddest thing ever imagined. Punches you into a deep dark abyss, just to watch you fall. 

    But are you saving her from Hollywood poison or throwing out a hand without pulling her up, just to maintain her as your very own damsel?

    The dissolves David… the dissolves.

  • Mystery Train

    Mystery Train

    ★★★★★

    Poor boys and pilgrims - one night in Memphis. 

    Sometimes even the greatest love can last just only one week” 

  • Raging Bull

    Raging Bull

    ★★★★★

    Some men can’t lose. Perhaps because of luck, maybe because of skill but rarely, as in the case of Jake LaMotta, due to defiance. Just because he didn’t win, doesn’t mean he lost.

    Just because he was beaten black and blue; doesn’t mean he was knocked down.  

    He ain’t pretty no more

  • Day for Night

    Day for Night

    ★★★★

    When isn’t Truffaut an array of visual delight? 

    And no, he was right. 

    I'm sure Ferrand is wrong. Life is more important than films

  • Ran

    Ran

    ★★★★★

    As it can be asserted that Shakespeare’s King Lear is the greatest thing ever written in English, it could likewise be argued that Kurosawa’s Ran is the greatest thing ever filmed in Japanese.

    Only birds and beasts live in solitude

  • Singin' in the Rain

    Singin' in the Rain

    ★★★★★

    Makes movies look easy; and for a hundred minutes, you’re convinced they are. 

    You have to show a movie at a party. It’s Hollywood law!” 

  • Spring Breakers

    Spring Breakers

    ★★★½

    I don’t know. The divisive nature of Korine’s cult hit here is perhaps what makes it so invigorating even now. Do you think it’s the perfect reflection of our shallow, hustler hive mind existence and how the bored middle class is pulled into urban danger seeking excitement, or is it a vacuous ninety five minute music video that has happened to stumble across relevance and somehow aged like fine wine? With Korine, there’s clearly no shortage of style, and it…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

    Second watch - “overwhelming” and “intimidating” are different words, but they’re not mutually exclusive. Everything Everywhere All At Once presents the former by intent and avoids the latter with precision. There’s no wonder the Daniels’ latest film has swept the cinematic canvas (and the Oscars) so convincingly, as you’d be hard pressed to find a film as bafflingly inventive and brilliantly authentic. The influences of online culture and our constant diverted attention are far from subtle, nor are the endless intertextual…

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★★

    Screened in an actual philharmonic hall - a film of great, necessary precision that Field masters. The expert pacing - which I underrated the first time - building to a crescendo of time and ego. Every conductor is nothing without their orchestra, and every director is nothing without their crew; hence, Field’s expert direction ensures he is not tangled in the same web that Tár finds herself in. 

    To be omnipotent, is to control time. In the opening scene, Tár…

  • The General

    The General

    ★★★★

    Proof that the simplicity of Keaton’s narratives and direction weren’t that of technological handicaps, but instead subtle innovation. The Vaudevillian physicality and technical wizardry here are a sight to behold - just how did they do that, you may ask. The answer? Buster Keaton. Revisionist propaganda, but at least they lost. 

    If you lose this war, don’t blame me!

  • Of Time and the City

    Of Time and the City

    ★★★★★

    Operatic. For time and city are forever changing, though here we do not forget. 

    If Liverpool did not exist, it would have to be invented