Harvey has logged 917 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King and I

The King and I

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Worzel Gummidge: The Green Man

Worzel Gummidge: The Green Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Worzel Gummidge: The Scarecrow of Scatterbrook

Worzel Gummidge: The Scarecrow of Scatterbrook

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knowing Me, Knowing Yule with Alan Partridge

Knowing Me, Knowing Yule with Alan Partridge

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swallows and Amazons

Swallows and Amazons

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Here We Go Round the Mulberry Bush

Here We Go Round the Mulberry Bush

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Futurama: Into the Wild Green Yonder

Futurama: Into the Wild Green Yonder

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Made in Dagenham

Made in Dagenham

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gangster No. 1

Gangster No. 1

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry