Harvey has logged 83 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
White Chicks

White Chicks

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Keanu

Keanu

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dave Chappelle: For What It's Worth

Dave Chappelle: For What It's Worth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Truth and Lies: The Family Manson

Truth and Lies: The Family Manson

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
War Horse

War Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
WarGames

WarGames

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry