• 1917

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • Perdida

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • The Cave

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Green Book

    ★★★

  • Roma

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★½

  • Hereditary

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★

  • La La Land

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★½

  • The Big Short

    ★★½

  • Spotlight

    ★★★½

  • Straight Outta Compton

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★

  • Jurassic World

    ★★½

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Leviathan

    ★★★½

  • Goodbye to Language

    ★★★★

  • Timbuktu

    ★★½

  • The Lego Movie

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★½

  • Boyhood

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • Her

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Amour

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★½

  • Drive

    ★★★½

  • Melancholia

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★½

  • Senna

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★½

  • Inception

    ★★★

  • Precious

    ★★★½

  • District 9

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • Up

    ★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★

  • Into the Wild

    ★★½

  • Ratatouille

    ★★½

  • The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★★★

  • Apocalypto

    ★★

  • Babel

    ★★½