hassemarre has logged 57 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seance

Seance

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Overboard

Overboard

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Becky

Becky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fletch

Fletch

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Piercing

Piercing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stargate

Stargate

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Daylight

Daylight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paul

Paul

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Windermere Children

The Windermere Children

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alone

Alone

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Initiation

Initiation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dry

The Dry

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hard Way

The Hard Way

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry