Sort by

alex has logged 200 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Call

The Call

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Let It Snow

Let It Snow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kissed

Kissed

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cleansing Hour

The Cleansing Hour

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death of Me

Death of Me

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daddy's Girl

Daddy's Girl

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Owners

The Owners

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Follow Me

Follow Me

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear PHarm

Fear PHarm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Followed

Followed

2018
×
★★
Read the review Edit this entry