Sort by

hattie has logged 336 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry