Sort by

persia has logged 56 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Edit this entry  
28
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scoob!

Scoob!

2020
×
★½
Edit this entry  
17
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Captives

Captives

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rent

Rent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★
Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Edit this entry