Sort by

grace has logged 267 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry