Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
grace

grace

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for grace
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • grace’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched 13 Mar 2023

    BEST FUCKING PICTURE BABY

  • Broker

    Broker 2022

    ★★★★½ Watched 01 Mar 2023

    “Thank you for being born.”

  • Aftersun

    Aftersun 2022

    ★★★½ Watched 22 Feb 2023

    Benidorm but if it was incredibly depressing

  • The Fabelmans

    The Fabelmans 2022

    ★★★★½ Rewatched 13 Feb 2023

    Enjoyed it even more on a rewatch. Feeling very inspired but also a bit like Panic Attack Sammy.

  • Grease

    Grease 1978

    ★★★★ Rewatched 05 Feb 2023

    it’s insane it’s perfect

  • The Fabelmans

    The Fabelmans 2022

    ★★★★½ Watched 29 Jan 2023

    magical

  • Babylon

    Babylon 2022

    ★★★★½ Watched 25 Jan 2023

    It’s a good film with great bits in it. Singing in the Rain on coke.

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off 1986

    ★★★★★ Rewatched 22 Jan 2023

    Maybe the best sick day film ever?

  • School of Rock

    School of Rock 2003

    ★★★★★ Rewatched 22 Jan 2023

    There’s nothing better than rock music!!!!

  • Roald Dahl's Matilda the Musical

    Roald Dahl's Matilda the Musical 2022

    ★★★½ Watched 14 Jan 2023 1

    Cried three times

  • A Man Called Otto

    A Man Called Otto 2022

    ★★★ Watched 07 Jan 2023

    Is it possible to have cat-fever?

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life 1946

    ★★★★★ Rewatched 19 Dec 2022

    George & Mary 🥰

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 49

Review Tags

22
  • netflix
  • cineworld
  • 😢
  • sky cinema
  • amazon prime
  • 🎄
  • own
  • disney +
  • quarantine
  • tyneside cinema
  • grace tries to revise
  • tv
  • bbc iplayer
  • city screen
  • mam's recs
  • 🎬
  • dad's recs
  • 📚
  • 📺
  • 🎓
  • live stream
  • online
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.