• National Day of Mourning in Mexico

  • Perfect Strangers

  • Extracurricular

    ½

  • Huda's Salon

  • The Hand of God

    ★★★★½

  • Memoria

  • Europa

    ★★★★★

  • A Hero

    ★★★★★

  • Titane

    ★★★

  • Feathers

    ★★★★½

  • Souad

    ★★★★½

  • The Man Who Sold His Skin

  • Gaza Mon Amour

  • Ward's Henna Party

  • Haifa Street

    ½

  • A Son

    ★★★★½

  • You Will Die at Twenty

  • Joker

    ★★★½

  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

  • Vitalina Varela

  • Nimic

  • Tlamess

  • Bad Hair

  • The Golden Glove

    ★★★½

  • Poisonous Roses

    ★★★★★

  • Exterior/Night

    ★★★★★

  • Diamond Dust

  • The Wild Pear Tree

    ★★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

  • Climax

  • Photocopy

    ★★★★

  • Withered Green

    ★★★★★

  • Wajib

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • Happy End

    ★★★½

  • Beauty and the Dogs

    ★★★★★

  • Ali, the Goat and Ibrahim

  • The Journey

    ½

  • The Last of Us

  • La La Land

  • Brooks, Meadows and Lovely Faces

    ★★★½

  • The Salesman

  • Paterson

  • The Second Night

  • In the Last Days of the City

    ★★★★★

  • Kaili Blues

  • The Lobster

    ★★★★

  • Love Is Blind

    ★★★★★

  • Son of Saul

    ★★★

  • Homeland: Iraq Year Zero

    ★★★★★

  • Dry Hot Summers

    ★★★★½

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★★½

  • Decor

    ★★★★★

  • Corn Island

    ★★★★★

  • Horse Money

  • Winter Sleep

    ★★★

  • Rags & Tatters

    ★★★½

  • The Winter of Discontent

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • Coming Forth by Day

    ★★★

  • An Hour and a Half

    ★★★½

  • Holy Motors

    ★★★½

  • Amour

    ★★★★★

  • After the Battle

    ★★★★★

  • This Is Not a Film

  • Shame

  • Once Upon a Time in Anatolia

  • Le Havre

    ★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • The Turin Horse

    ★★★★★

  • Microphone

    ★★★

  • Cairo 6,7,8

    ★★★½