Sort by

Whap has logged 30 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Best Times

Best Times

2004
×
Edit this entry  
29
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
28
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
Edit this entry  
25
A Simple Event

A Simple Event

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Journey

The Journey

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
16
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
14
Tlamess

Tlamess

2019
×
Edit this entry  
13
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Photocopy

Photocopy

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dupes

The Dupes

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
Edit this entry  
03
Brooks, Meadows and Lovely Faces

Brooks, Meadows and Lovely Faces

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Europa

Europa

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gate of the Sun

The Gate of the Sun

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry