Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Battle of the Bulge

Battle of the Bulge

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
No

No

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The River

The River

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Confession

The Confession

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beginners

Beginners

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★
Edit this entry  
23
Underground

Underground

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Son

The Son

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Danton

Danton

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Francisca

Francisca

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lola

Lola

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Greed

Greed

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Night of the Generals

The Night of the Generals

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry