Albie has logged 405 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thief

Thief

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brassed Off

Brassed Off

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zama

Zama

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ruling Class

The Ruling Class

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry