Albie has logged 31 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
College

College

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Senna

Senna

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry