Albie has logged 524 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Reader

The Reader

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry