Albie has logged 36 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spy

Spy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry