Sort by

Albie has logged 439 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Soldier's Story

A Soldier's Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nil by Mouth

Nil by Mouth

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Roofs of Paris

Under the Roofs of Paris

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Loro

Loro

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Quills

Quills

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Duke

The Duke

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The L-Shaped Room

The L-Shaped Room

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry