Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Your Face

Your Face

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Airplane Mode

Airplane Mode

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Loop

Loop

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Purl

Purl

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Out

Out

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Us Again

Us Again

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Martin Scorsese's Quarantine Short Film

Martin Scorsese's Quarantine Short Film

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Web

The Web

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rest of Us

The Rest of Us

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw

Saw

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry