• Inside Man

    Inside Man

    ★★★★

    “Sorry to interrupt you, Mister Mayor, but there's an old American saying: When there's blood on the streets, somebody's gotta go to jail.“

    A very old style film caper in the most interesting way possible. Spike takes his love of classic mysteries and puts it into a post-9/11 NY perspective. There’s some really interesting political observations in here that really don’t make the film any different, and that’s something I really appreciate about Lee as a filmmaker. He knows when…

  • Clockers

    Clockers

    ★★★★½

    Spike Lee directed, Martin Scorsese produced, Richard Price written Brooklyn murder mystery starring Harvey Keitel… woah. This is one of the most interesting Spike joints as every turn, and while it still has the typical Spike-isms this one does have a different feeling to it as his co-writer really fleshes out both sides of this mystery. As with most of his work Clockers is a relatively simple endeavor dropping with style, personally, and character. There’s a particularly great moment inside…

  • Chi-Raq

    Chi-Raq

    ★★★★

    “We go from third-rate schools to first class high-tech prisons.”

    I’ll always have my heart in chi city. I really appreciate Spike giving the same critical tough love to Chicago that he did to his home borough of Brooklyn. Chi-Raq is a raw and heartfelt Greek-styled adaptation that really shows the beauty of the city while critiquing the gang culture that began to rise. The simplicity yet style surrounding Chi-Raq really displays what is so special about this city to…

  • She's Gotta Have It

    She's Gotta Have It

    ★★★★

    “I don’t believe in regrets…”

    Cheaply executed, simple, introspective, beautifully made, and very impressive for a feature debut. Makes me want to make more movies.

  • When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

    When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

    ★★★★½

    “George Bush doesn’t care about black people.”

    This was so much more than a hurricane. Spike Lee is truly a one of a kind documentarian, he looks at every aspect; the anticipation, the event, the aftermath, and the nationwide response. The socio-political response to this should have been cut and dry, but many people in that current administration were much more concerned about the people “looting.” These “looters” struggling to find basic necessities during one of the worst natural disasters…

  • Your Face

    Your Face

    ★★★★

    Short Review:

    Not nearly as flawless as I remember it, but still very commendable. More of a feeling.

  • Casino

    Casino

    ★★★★★

    “The town will never be the same. After the Tangiers, the big corporations took it all over. Today it looks like Disneyland. And while the kids play cardboard pirates, Mommy and Daddy drop the house payments and Junior's college money on the poker slots. In the old days, dealers knew your name, what you drank, what you played. Today, it's like checkin' into an airport.”

  • He Got Game

    He Got Game

    ★★★★★

    I love Spike Lee, I love basketball, I love father-son stories, so of course this was a home run.

  • Crooklyn

    Crooklyn

    ★★★★

    “Ooh child things are gonna get easier”

    Very homegrown and sincere work from Spike that has been unfortunately overlooked in his filmography as it really has no “drive” as you just join this family through a year or so as they go through ups and downs. I love how dynamic their situation is as it really reflects real families. It’s not always easy nor hard, yet throughout all of it there’s still this ongoing love that is really present. A…

  • In The Heights

    In The Heights

    ★★★★½

    “Paciencia y Fe.”

    Much better than Hamilton in almost every single measure. I hadn’t seen, or heard, anything from the original Broadway show, but it’s clear that this is a knockout that’s going to be held up in high regards for the remainder of the year. It’s a very layered look at assimilation and the bitter-sweet feeling of feeling, relatively, financially secure but having to leave a large portion of the culture that makes you you behind on the beaches…

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    “You can’t kill us all…” 

    I think about this almost daily.

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

    “It does not do to dwell on dreams, Harry, and forget to live.”

    A wonderful start to a memorable series, handled by someone who truly understands how to branch children’s entertainment with cinema in an artistic sense. The whole team behind this took a very big risk in casting so young as they only had one chance to give these iconic and well-canonized characters justice, and they did such a splendid job. 

    Something I didn’t notice about this film when…