• Dunkirk

    ★★★½

  • The Midwife

  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★★

  • American Hustle

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★★

  • Short Peace

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • The Mill and the Cross

    ★★★★★

  • Home

    ★★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • A Scanner Darkly

    ★★★★★

  • Ghost in the Shell 2: Innocence

    ★★★★★

  • Irreversible

    ★★★★★

  • Band of Brothers

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • The Endurance: Shackleton's Legendary Antarctic Expedition

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • eXistenZ

    ★★★★★

  • Happiness

    ★★★★★

  • Run Lola Run

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • The Ice Storm

    ★★★★★

  • When We Were Kings

    ★★★★★

  • Fudoh: The New Generation

    ★★★★★

  • The Battle Over Citizen Kane

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Jungle Fever

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Neo Tokyo

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • Wicked City

    ★★★★★

  • Platoon

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Star 80

    ★★★★★

  • Barefoot Gen

    ★★★★★

  • The Fourth Man

    ★★★★★

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • American Gigolo

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Penitentiary

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★★★

  • Paradise Alley

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Claudine

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Charley Varrick

    ★★★★★

  • Soylent Green

    ★★★★★

  • Turkish Delight

    ★★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★★

  • Last Tango in Paris

    ★★★★★

  • Frenzy

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Play Misty for Me

    ★★★★★