Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cadillac Records

Cadillac Records

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cold Tropics

Cold Tropics

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry