HD_Goofnut has logged 336 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Planes: Fire & Rescue

Planes: Fire & Rescue

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Planes

Planes

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Sweetwater

Sweetwater

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zulu

Zulu

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Edit this entry  
22
Midway

Midway

1976
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saints and Soldiers: The Void

Saints and Soldiers: The Void

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
Open Range

Open Range

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry