Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jerry & Marge Go Large

Jerry & Marge Go Large

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★½
Edit this entry  
01
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
30
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Night at the Alamo

Last Night at the Alamo

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil

The Devil

1972
×
★★
Edit this entry  
16
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pictures of the Old World

Pictures of the Old World

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Frownland

Frownland

2007
×
★★
Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dragon's Return

Dragon's Return

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Spring for the Thirsty

A Spring for the Thirsty

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Khrustalyov, My Car!

Khrustalyov, My Car!

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Devil's Trap

The Devil's Trap

1962
×
★★★★
Edit this entry