hdwhaley has logged 22 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hill

The Hill

1965
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★
Edit this entry  
14
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★½
Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
The Killers

The Killers

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry