Sort by

maddie has logged 110 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Private Life

Private Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read other review Edit this entry  
24
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Edit this entry