Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Someone Has to Die

Someone Has to Die

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Edit this entry  
03
Prey

Prey

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Senior Year

Senior Year

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★
Edit this entry  
27
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kimi

Kimi

2022
×
★★½
Edit this entry  
13
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gia

Gia

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry