Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
joel

joel

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for joel
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • joel’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Gray Man

    The Gray Man 2022

    ★★★½ Watched 23 Jul 2022

    🤘🏼

  • Senior Year

    Senior Year 2022

    ★ Watched 17 Jul 2022

    Michael Cimino please know this rating has nothing to do with you <3

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched 15 Jul 2022

    Never related to anyone more than I did to the post credits guy after watching this.

  • The Cabin in the Woods

    The Cabin in the Woods 2011

    ★★★ Watched 05 Jul 2022

    What the fuck

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★ Watched 07 May 2022 5

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The newest spider-man trilogy culminating in an epic multiverse battle royale as a direct result of a peter fuck up makes sense. I already knew going in to this that “it’s gonna be may” is both the famous misheard line from the nsync song and the answer to the question who’s gonna die this movie. But god Tom really made that hurt.

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004

    ★★★½ Watched 07 Mar 2022

    Yeah I skipped chamber of secrets because of my arachnophobia...so

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone 2001

    ★★★ Rewatched 06 Mar 2022

    Doing a Harry Potter franchise rewatch, haven’t seen most of them since I was very little. I’m excited. Why is the title the philosophers stone when I can swear they called it the sorcerers stone?

  • Kingsman: The Secret Service

    Kingsman: The Secret Service 2014

    ★★★★½ Rewatched 28 Feb 2022

    Had to cleanse my kingsman palette after that last one

  • The King's Man

    The King's Man 2021

    ★★ Watched 27 Feb 2022

    Miss Eggsy so much… :’(

  • Texas Chainsaw Massacre

    Texas Chainsaw Massacre 2022

    ★★★ Watched 23 Feb 2022

    I liked it but leather face dodging all laws of nature kills the vibe for me

  • The Tinder Swindler

    The Tinder Swindler 2022

    Watched 13 Feb 2022

    COME ON AYLEEN!

  • Mommy

    Mommy 2014

    ★★★★★ Watched 06 Feb 2022

    I can fix him

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 39

Review Tags

22
  • review
  • netflix
  • watched with friends
  • rabbit
  • watched in a theatre
  • w megan
  • hbomax
  • disneyplus
  • amazon prime
  • kanopy
  • watched with my family
  • youtube
  • half rabbit
  • hbo
  • imax
  • itunes
  • profile
  • w hector
  • w madi
  • poor mans rabbit
  • w faaiza
  • w nate
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.